Kefir haram mı? İslam dinine göre kefir içen günaha girer mi?

Din alimleri ve diyanet kefir içmenin haram olmadığı ve bu nedenle günah da olmadığı yani içiminin caiz olduğu konusunda hem fikir

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

Kefir içmek isteyen ancak alkol tüketmediği için kefirin içinde bulunan az miktardaki alkolden ötürü haram olabileceğini düşünenler için Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı‘nın 2005 yılında kefir üreten bir firmanın müracaatı üzerine inceleme gerçekleştirerek bir açıklama yapıyor. Ayrıca diğer din adamlarının da bu konuda açıklamaları var. Açıklamaların ortak noktası kefirin haram ya da günah olmadığı yönünde. Dolayısıyla kefiri haram olduğunu düşünüpte içmeyenler bu açıklamalar ışığında kefiri haram korkusu olmadan, günaha girmeden gönül rahatlığıyla  içebilirler.

Kefir ile ilgili merak edilen soruların başında gelen bu konu ile ilgili bilgileri sizinle aşağıda paylaşıyoruz.

Din İşleri Yüksek Kurulu kefir haram değildir diyor

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sarhoşluk verecek derecede mayalanmamış içeceklerin içilmesi caiz, sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi ise haramdır. 12-14 saat ile fermantasyon süresi en kısa süreli olan tatlı kefirdeki alkol oranının on binde ikinin altında ve çok az oluştuğu şeklindeki laboratuvar sonucu uzmanlarca da teyit edilmekte, mayalanması kısa süren bu tatlı kefirdeki alkol oranının sarhoş edicilik vasfının bulunmadığı açıklanmaktadır. Bu nedenden ötürü, böyle bir kefirin içilmesinde sakınca yoktur.” denildi.

Resmi açıklamalara rağmen kefirin haram olduğunu düşünenler de yok değşl.

Resmi açıklamalara rağmen kefirin haram olduğunu düşünenler de yok değil.

Hayrettin Karaman kefiri dini açıdan açıklıyor

İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman’da kefir haram mı helal mi tartışmalarına web sitesinde yayınladığı bir yazı ile aşağıdaki gibi nokta koyuyor:

Binlerce yıllık mazisi olan kefir isimli içecek Türkiye’de de üretilmeye ve pazarlanmaya başladı. İlgili bakanlık birimi kefiri bir “alkollü içecek” olarak değil, “destekleyici besin özellikli bir içecek” olarak tescil etti. Kefir denilen mayanın oluşumunda etil alkol de oluştuğu için bazı kimseler bunu alkollü içki zannettiler ve içilmesinin caiz olup olmadığını sormaya/araştırmaya başladılar. Bana ilk sorular geldiğinde kefirle ilgili uzman bilgilerine başvurdum, ne olduğunu anladıktan sonra şu iki kısa cevabı -soruyu soranlara- yazdım:

Kefir, sarhoş eden alkollü içkilerden değildir. Bir içeceğin -sarhoşluk vermesi sebebiyle- haram olabilmesi için, bir insanın normal olarak içebileceği azami miktarı içildiğinde insanı sarhoş etmesi gerekir. kefirde böyle bir etki yoktur ve içilir, caizdir.

İslam ve Hayat adlı programda da kefir haram mı sorusu işleniyor

Faruk Beşer Mehtap TV’de yayınlanan İslam ve Hayat adlı programda bir izleyiciden gelen kefir haram mı sorusunu cevaplıyor. Beşer kefirin içimi haram olmayan bir içecek olduğunu şu sözlerle açıklıyor: “Kefirin içinde yer alan alkol insanı sarhoş edecek derecede olmadığından haram olmaz ve bu kuralda bütün mezhepler ittifak halindedir.”

Kefir haram mı helal mi tartışmalarına internet kullanıcılarının yorumları

Ayrıca kefir haram mı günah mı konusunda internet üzerinde araştırmalarımızla bulduğumuz ve işinize yarayabileceğini düşündüğümüz bazı kullanıcı yorumları aşağıdaki gibi:

 • Kefir sarhoşluk verir mi?
  Hayır
 • Kefir keyif versin niyetiyle içilir mi?
  Hayır
 • Kefir içerisine veya süte dışarıdan alkol ekleniyor mu?
  Hayır

Birçok zaman yediğimiz içtiğimiz şeylerin olgunlaşması sırasında kimyasal reaksiyonlar sonucu kimyadaki formülü alkol ailesine uyan ara ürünler meydana gelebilir. Peygamber efendimiz zamanında bu kimyasal reaksiyonların aşamalarını insanoğlu bilemezdi. Bu hadisi şerifi yanlış yorumlamamak lazım . İçerisinde alkol olan bir şeyi içmeyin demek, içerisine dışarıdan alkol eklenmiş bir şeyi içmeyin demek istediğini Sevgili Peygamberimizin düşünüyorum ben. Doğal olarak iz miktarda oluşan alkolden bahsetmiyor bu hadisi şerif . Kefir keyif verici, sarhoş edici bir içecek değil. Kefir içenin niyeti şifalı yoğurt gibi birşey içmek. Birçok yediğimiz meyve olgunlaştığında kimya labratuarında test etsek içerisinde kefire yakın miktarda veya fazla alkol molekülü bulunur. Kimse elmayı, muzu veya meyve sularını sarhoş olmak için yemez veya içmez. Demek istediğim bunun gibi, yoğurt yemek, meyve suyu içmek gibi bir olay kefir içmek. Benim ilmi ve dini bilgime göre. fatmakalkan (14 – Mayıs 2013)

Soru: Kefir içmek caiz midir? Kefir’in içinde % 0,6-0,8 oranında alkol bulunmaktadır. Ayrıca birçok şifası olduğundan bahsedilmektedir. Bu içeceği içmenin hükmü nedir?

Cevap: Kefir fermente yani mayalanmış-ekşitilmiş bir süt ürünüdür. Her fermente edilen üründe olduğu gibi kefirde de mayalanma esnasında alkol oluşmaktadır.

Kefirin çeşitleri mayalama sürelerine bağlı olarak tatlı kefir, orta sert kefir, sert kefir, çok sert kefir diye adlandırılmaktadır. Bu süreler 12, 24, 48, 60-72 saat olabilmektedir. Bu sürelerde oluşan alkol miktarı, geçen zamanla doğru orantılı olarak azdan çoğa doğru artmaktadır.

Tatlı kefirde on binde bir ile binde bir civarında oluşan alkol, mayalama süresi uzadıkça artmaktadır. Özellikle sert kefir ve çok sert kefirde bu oran yüzde ikiye, üçe çıkmaktadır. Bir sene gibi bir süre bekletilen kefirde bu oran yüzde 4 düzeyine yükselmektedir. Türkiye’de tatlı kefir üretilmektedir.

Sirke, şıra, turşu, boza, ekmek ve diğer mayalı unlu mamullerde de fermantasyondan dolayı doğal olarak alkol oluşmaktadır. Ekmekte sıcaklıkla özellikle kabuk kısmındaki alkol uçmakta ancak içinde önemli bir miktar kalmaktadır. Bu ürünlerdeki oran yüzde 2-3 gibidir. Aynı zamanda portakal, limon, nane v.b. doğal ürünlerde yüzde 2-3 oranında alkol vardır. Ancak bunların hiçbiri insanı sarhoş etmez.

Buna göre Türkiye’de üretilen tatlı kefirin içinde oluşan alkol da sarhoş etmeyeceğinden üretilmesinde, satılmasında ve içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kaynaklar

Determination of Halal Limits for Alcohol Content in Foods

Is every drink or food in which alcohol present haram?

Sequencing-Based Analysis of the Bacterial and Fungal Composition of Kefir Grains and Milks from Multiple Sources

Kefirle ilgili diğer soru ve cevaplar

Kefir nedir?

Kefirin adını duydunuz ancak ne olduğu hakkında bir fikriniz yok mu? Kefir nedir başlığı altında tüm bildiklerimizi anlatttık.

Kefir kaç kalori?

Elbette hiç kalori değil ancak size kilo aldıracak kadar kalori değeri yüksek bir içecek de değil. Bakalım bir bardak kefirde kaç kalori varmış.

Kefir nereden geliyor?

Kefirin tarihini merak ediyorsanız sizin için cevapladık. Kefirin tarihi adlı cevabı okuyun.

Kefirdeki vitaminler

Kefir hep çok faydalı diyoruz peki kefir neden faydalı? İçinde yer alan vitaminlerden olabilir mi? Kefirdeki vitaminler başlığında fazlasını bulacaksınız.

Kefir haram mı?

Kefir içmenin dinen caiz olup olmadığı bize en çok sorulan soruların başında geliyor. Bu sorunun cevabını akıllarda şüphe bırakmayacak şekilde hazırladık.

Kefir mayasını nereden bulurum?

Ev yapımı kefir için maya şart. İşte size il il kefir mayasını bulabileceğiniz adresler.

Neden düzenli olarak ev yapımı kefir içilmeli?

Ahmet Maranki’den Mehmet Öz’e kefir bir çok uzmanın göz bebeği. Eğer kendinize kefir içmek için neden arıyorsanız buradan buyurun.

Kefir yenir mi?

Kefiri içtik, peki kefirin mayası yenir mi? İşte size cevabı.

Kefir kültürü nedir?

Kefir mayası tamamda bir de kefir kültürü diye bir şey duydum o ne olaki mi diyorsunuz? O zaman buradan buyurun

Kefirin özellikleri nelerdir?

Prof. Dr. Hasan Yaygın tarafından kaleme alınan bu makale ile kefirin özelliklerini keşfedin.

Kefirin insan sağlığındaki önemi nedir?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın kaleme aldığı bu makalede kefirin insan sağlığı üzerindeki önemini okuyacaksınız.

Fermente süt içecekleri nasıl üretilir?

Doç. Dr. Cem Karagözlü’nün Bulgaristan’da sunduğu Kefir – Probiotic Fermanted Milk Product. adlı çalışmasının çevirisi aklınızdaki bir çok soruya cevap olacak.

Kefiri kim icat etti?

Biz etmedik! Peki kefiri ilk kim buldu? Bu sorunun cevabını keşfedin.

Kefir nasıl yapılır?

Aslında çok basit. Bir kaç adımda evinizde kefir yapmaya başlayabilirsiniz.

Kefirin sütten veya ayrandan ne farkı var?

Ooo farkı fiyatı! Şaka bir yana kefir ve içinde bulundurduğu probiyotikler kefirin en büyük farkı. Diğerleri ne diyorsanız buradan devam edin.

Kefirin yararları nelerdir?

Bir çok faydası var. Gelin birlikte bakalım neymiş bu faydalar.

Kefir her derde deva mı?

Gerçekçi olalım. Her derde deva olabilecek tek bir içecek yok. Kefir de ne bir sihir ne bir ilaç. Her derde deva değilse ne o zaman?

Kefir kanseri önler mi?

Kefir başta olmak üzere doğal birçok besinde bulunan probiyotik bakterilerin bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için kanserden korunmada da önemli faydaları var. Detayları buradan okuyabilirsiniz.

Kimler kefir içemez?

Kefirin tadını sevmeyenler kefir içemez, bunun haricinde kefir içmemesi gerekenler kimler?

Süte alerjim var, kefir içebilir miyim?

Aslına bakarsanız bizim de şu uzun ömürlü sütlere karşı alerjimiz var. Süt yahu bu altı ay raf ömrü mü olur? Sorumuza geri dönecek olursak buradan buyrun.

Günde kaç bardak kefir içmeli?

Ben kefiri çok sevdim sürekli içebilir miyimcilerdensiniz ancak sorunun cevabını da bilmiyorsunuz. Buyrun buradan başlayın!

İyi kefir nasıl olur?

Kefir bu kavun değilki koklayıp anlayalım. Peki kefirin iyisini anlamak için yöntem ne?

Evde kefir nasıl yapılır?

Marketlerde satılan kefir iyide artık kefirimi evde yapmak istiyorum, mayam büyüsün sevdiklerimle paylaşayım istiyorum diyorsanız buradan başlayabilirsiniz.

Marketlerde satılan kefirler nasıl üretiliyor?

Marketlerde satılan kefir, kefir mayası ile değil kefir kültürü ile üretilir. Kültürlü olmak elbette iyi bir şey ancak mayalanmak gibisi de yok! Market kefirlerinin nasıl üretildiğini buradan daha detaylı öğrenebilirsiniz.

Kefirin tadı ve kıvamını ayarlamak için ne yapmalı?

Evde kefir yapımına başladınız ancak tadı ve kıvamı bir türlü istediğiniz gibi olmuyor mu? Kefirinizin tadını ve kıvamını ayarlamak için ipuçlarımızı okuyun.

Yoğurt ile kefir arasında ne fark var?

Yoğurt iyi, faydalı ve sağlıklıdır. Kefir daha iyi, daha faydalı ve daha sağlıklıdır! Nasıl mı? Detaylar burada.

Kefirle yoğurt mayalanabilir mi?

Kefirle yoğurt mayalanabilir gibi görünse de gerçekte öyle mi? Cevabı burada.

Hamileler kefir içebilir mi?

Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en zor süreçlerden biri. Bu süreçte kendisine destek olacak gıdalar tüketmesi de önemli. Peki hamileler kefir içebilir mi?

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

15 yorum “Kefir haram mı? İslam dinine göre kefir içen günaha girer mi?

 1. “Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır” sahih hadisinin vakıaya tatbiki, asrımız Müslümanları için kritik bir imtihan olarak görünmektedir.
  “Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır” sahih hadistir; amennâ.
  Sarhoşluk vericinin bir damlası ile bir şişesi arasında da fark yoktur; onun bir damlası da haramdır. Peki, bir damlası da haram olan sarhoşluk verici bir maddeyi, bir insanın bir oturuşta en fazla içebileceği içecek miktarından biraz fazlasına (Meselâ bir oturuşta en fazla 1500 cc kadar içecek içebiliyorsa 1600 cc’ye) ilave etse, o sıvının içilmesi helal olur mu?
  O sıvıdan içebileceği 1500 cc onu sarhoş etmeyebilir; fakat içine ilave edilmiş bir damla sarhoş edici maddenin çoğu sarhoş edici olduğu için ve o bir damla sarhoş edici de haram olduğundan, onun karıştırılmış olduğu 1600 cc sıvının tamamının helal haline geldiğinin söylenmemesi icap eder.
  Bu şekilde, “haramı helal haline getirmek”(!) yanlış iddiasına belki de “Hile-i Şer’iyye” denilebilir ve ona itibar ile ittiba edilemez.
  Kefir, keskin boza ve keskin şırada da buna benzer şekilde; fakat dışarıdan sarhoşluk verici maddeyi bir sıvıya ilave suretiyle değil de, gene iradî bir davranışla sarhoşluk verici madde teşekkül edeceğini bilerek “alkolik fermantasyon”la bir miktar sarhoşluk madde üretmek ve o üretilenin içinde bulunduğu bir oturuşta içilen miktarının sarhoş etmeyeceğini gerekçe göstererek, onun helalliğini iddiaya çalışmak da, bu mevzuda diğer bir “Hile-i Şer’iyye” sayılabilir.
  İnsan, aklıyla ve iradesiyle çok mühim bir dünya imtihanının içerisindedir.
  Şüpheliden bile sakınması gerekirken, “Hile-i Şer’iyye”lere –hiçbir zaruret de yokken- lüzumsuz yere sarılmasının onu hangi âkibete götürebileceğinin hesabını iyi yapmalıdır.
  Çünkü, son pişmanlık fayda vermeyecektir.

 2. Burada kefir haramdır değildir diye bir tartışma içine girmek istemem. Ben kefir haram mı sorusunu Diyanet İşlerine gönderdim. Bana gelen cevap mayalama süresi 14 saate kadar olan kefir içerisindeki alkol miktarının sirke ve ekmekteki alkol miktarından düşük olduğu ve içilmesinde fayda olduğu yönündeydi.

  Diyanet İşleri bu ülkenin din ile ilgili konularda en yetkili organı ise Diyanet’in dediğine uymak gerekli diye düşünüyorum.

 3. Meraba internetten kefir taneleri temin ettim ve mayaliyorum fakat yakın bir zamanda kefir’in caiz olmadığını öğrendim ve çok üzüldüm ben de işin gerçeğini öğrenene kadar kefirlerimi saklıyorum.cok araştırdım ve hala bir cevap bulamadım hoca kefir in tanelerinin eyer sütü 3 de 1 düşene kadar kaynatıp elde etmişler se ondan fermente yaptığın sütun için deki alkol haram dir diyor. bende kefir in tanelerinin ilk olarak nasıl ortaya çıktığını açıkçası bulamadım bu konuda bilginiz varsa lütfen cevabınızı bekliyorum. Saygilarimla

 4. sümeyye hanım sizin mantığınıza göre üzüm de haram o zaman çoğu meyvede alkol bulunur. bir kamyon üzüm yerseniz kafayı bulursunuz bir deneyin isterseniz.

 5. Kefir de haram olabilir neden olmasın? Hangi din adamı açıklamış demiş kefirde alkol yok diye. Kefirde alkol vardır ve alkol haramdır.

 6. Bana kefir haram diyen din alimini (!) getirin. Bu konuda onu aydınlatmak istiyorum. Yahu iki bin litre kefir içersen kafayı bulursun da o kadar kefiri nasıl içeceksin. O zaman domatesine kadar bir sürü sebze ve meyvede alkol var onları da yemeyin.

 7. Ben bu kadar faydalı bir içeceğin haram olduğunu sanmıyorum. Ayrıca videodaki hoca da gayet yerinde açıklamalar yapıyor bunla ilgili. Günah olacak başka bir şey bulamadı mı ki bazıları kefir günah da günah diye tutturdu ki ben anlamadım.

 8. Bilimsel olarak kefirin içinde her fermente içecek gibi alkol vardır evet ancak ve ancak sarhoşluk vermeyen şey dinen haram maram değildir. Bilginize.

 9. Geçende hocanın biri bir televizyon kanalına çıkmış kefir içmeyin günaha girmeyin diyor. Tepem attı şimdi bişey diyecem ama ayıp olacak. Yahu asıl sen günaha giriyorsun millete kefir içmeyin diyerek! Be adam kefir kafa yapana kadar içersen patlarsın içemezsin zaten o kadar. Ne günlere kaldık ya. Siz siz olun böyle dinci hocacı tayfasına aldanmayın.

 10. merhaba,

  özellikle mübarek ramazan ayında bir çok yerden duyuyorum haram olduğunu. ancak derlediğiniz yazı da oldukça faydalı. ben de kefirin haram olmayacağını yaptığım araştırmalar sonucunda ve dini bilgilerim doğrultusunda karar verdim.

  teşekkürler.

 11. Ben de kefir haram konusunda çekinceliydim. malum ramazan ayında sevab işleyelim derken günaha girmekte var diye başlarda içmedim. yaptığım araştırmalar kefirin içerisinde bulunan alkolün ve içilme niyetinin kefiri haram olmaktan çıkardığı yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir