Kefiri kim icat etti?

Geçmişten günümüze ulaşan her şeyde olduğu gibi kefirin nereden geldiğine dair de uzmanlar arasında anlaşmazlık vardır.

Bir efsaneye göre Hazreti Muhammed kefir tohumlarını Hristiyan Ortodokslara verdi ve onlara kefirin nasıl yapılacağını öğretti.

Ünlü İtalyan kaşif ve tüccar Marco Polo yazılarında kefire yer verse de bu içecek yüzyıllar boyunca Kafkaslar’da yapılan bir sır olarak kaldı. Kefir tohumlarını bulmak ve endüstriyel olarak üretim yapmak imkansız olsa da Kafkaslar’da yetişen insanların daha sağlıklı ve dinç olması önce Rus hekimlerinin dikkatini çekti. Rus hekimleri, hastalarının daha çabuk iyileşmesini sağlamak için kefir mayası edinmek amacıyla adeta birbirleriyle yarıştılar. Sonrasında ise Kafkaslardan gelen bu sağlıl iksirinin sırrı tüm dünyaya yayıldı.

Kefir, Kafkas Türkleri tarafından Orta Asya’da 2 bin yıl önce keşfedilmiş, sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi olan bir içecektir. Kefir ekşi ve ferahlatıcı tadıyla ayrana, yoğurtta bulunan maya ve bakterilerin bağırsak sisteminde tutunma özelliği olan probiyotik yapılarıyla da yoğurda benziyor. Kefirin tüm dünyaya nasıl ulaştığını kefirin tarihi adlı sayfamızdan okuyabilirsiniz.

  Kefir ile ilgili bir sorunuz mu var?

  Sorunuzu gönderin, hem e-postanıza cevabınızı gönderelim hem de bu sayfada yayınlayalım.

  Adınız

  E-posta adresiniz

  Sorunuz?

  Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir