Kefir Sabunu

Kefir sabunu ile ilgili detaylara geçmeden önce sabun hakkında şimdiye kadar hiç bilmediğiniz aşağıda yer alan gerçekleri de mutlaka okuyun.

Sabun kelime kökeni olarak Latince bir kelimedir. “sapo”, “saipo”vb. şekillerde kullanılmıştır. Bu kelime doğuya sabun olarak geçiş yaparak yaygın bir kullanım kazanmıştır.

Sabunun ilk kullanımı, tarih araştırmacılarına göre Mezopotamya’da görülmektedir. Dokumacılığın İ.Ö 4000’li yıllarda Mezopotamya’da iyice gelişmiş olduğu, dokuma evlerinde iplik ve kumaşların yıkanmasında sabun, potas ve şap kullanıldığı bilinmektedir. Arkeolog Levey’in yaptığı arkeolojik kazılarda elde edilen bilgilere göre de, sabun Mezopotamya uygarlıklarınca bilinmekte, ve sabunun tarihi Sümerlilere kadar geri gitmektedir.

Keşfinden günümüze en önemli temizlik maddesi olarak ilk sırada yer alan sabun, tarih boyunca sadece ihtiyaç maddesi olarak değil aynı zamanda kültürel bir motif ve obje olarak da hayatımızda yerini almıştır. Sabun kelimesini duymak bile temizliğin kendisini çağrıştırır hale gelmiştir. Edebiyat tarihçisi, yazar, şair ve edebiyat öğretmeni Nihad Sâmi Banarlı Türkçenin Sırları adlı eserinde sabundan;

sabun kokusunu yâhud sabundaki hafif ve güzel kokuyu sever misiniz? Sanırım çok insana bu koku, doğrudan doğruya temizliğin kokusu, onun tüten buğusu imiş gibi, hoş gelir

olarak bahsetmiştir.

Neden kefir sabunu kullanmalıyız?

Yüzyıllık bir tarihi olan sabunun bir çok çeşidini bulmak mümkündür. Kefir sabunu da bu doğal sabun çeşitleriden biridir. Kefir sadece bir içecek olarak değil aynı zamanda sitemizde bulabileceğiniz kefirli tariflerle yiyeceklerinizin içinde, farklı içeceklerin yapımında, yüzünüze uygulayabileceğiniz bir maske olarak ya da sabun içerisinde yani kefir sabunu olarak da kullanabilirsiniz.

Yulaflı kefir sabunu

Yulaflı kefir sabunu

Market reyonlarında bulamayacağınız kefir sabununu diğer sabunlardan farklı kılan bir çok neden var. Bunların başında kefir sabununun içerisinde doğal olmayan toksik ve sentetik köpürme maddeleri bulundurmaması geliyor. Piyasada satılan antibakteriyel ve antimikrobiyal sabunlar genellikle triklosan içeriyorlar. Triklosan ise  suda bulunan klorla reaksiyona girerek kanserojen olan kloroform ve dioksine dönüşebiliyor, antibiyotiklere dirençli mikropların gelişime yol açabiliyor, hormon bozucu etkileri mevcut, bağışıklığı ve beyinde hücre sinyallerini olumsuz etkiliyor, egzama gibi alerjik hastalıklara sebep olabiliyor ve hem kalp hem iskelet kaslarının fonksiyonlarını bozuyor. Hal böyle olunca doğal kefir sabunu kullanmak için bir çok neden ortaya çıkıyor.

Kefir sabunu hem doğal hem de cildinize faydalı

Kefir sabunu hem doğal hem de cildinize faydalı

Kefir sabunu tercih etmek için dört neden

Sağlık

Kefir sabunu kullanmanın bir numaralı nedeni vücudunuza dost olan sağlıklı içeriği. Doğal kefir sabunu genel olarak antioksidan etkisi çok yüksek olan bitkisel yağlardan yapılır. İçeriği tamamen doğal olan kefir sabunu derinizi canlandırmakla kalmaz kaşıntıya, kuruluğa, egzama ve akne problemlerine de iyi gelir. Herkes sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en iyi yolu doğal yollardan üretilmiş kefir sabunu kullanmaktır.

Gliserin

Doğal sabuna gliserin eklenmez. Gliserin doğal sabun yapımı sürecinde kendiliğinden ortaya çıkar. Gliserin, cildinizi nemlendirerek su dengesini korur ve cildiniz için değerli bir yumuşatıcıdır.

Zararsız

Marketlerden alınan sabunlar hem size hem de doğaya karşı bir takım zararlar muhteva ederler. Doğal kefir sabunu ise insan cildine ve doğaya hiç bir zararı yoktur.

En temiz hediye!

Kadın erkek fark etmez herkes güzel kokulu ve doğal yapım sabundan hoşlanır. Bayramlarda, doğum günlerinde ya da sevdiklerinizi mutlu etmek istediğiniz zamanlarda sabun en güzel hediyelerden biridir. Bu nedenle kefir sabunu hem sizin hem de sevdiklerinizin mutlulukla kullanabileceği en temiz ve doğal hediyelerden biridir.

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

Bir yorum “Kefir Sabunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir