Kefir Nasıl Yapılır? Kefir Mayalama Süreci

Bu yazımızda evde kefir nasıl yapılır / mayalanır / kefir mayalama işlemi gibi bilgiler bulacaksınız.

Evde kefir mayalamak ya da yapmak, tıpkı yoğurt gibi oldukça basit bir işlemdir. Ancak kefir mayalama pek bilinmediği için yoğurt kadar evlerde yapılmaz. Kefir yapmı tıpkı yoğurt gibi mayalama tekniğine dayanmaktadır. Kefiri hazırlamak için sütün ideal ısısı 5 c ile 30 c arasında olmalıdır. Aynı şekilde kefir mayaları yani taneleri ile ile sütün ısısı da birbirine yakın olmalıdır.

Eğer 24 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmında su birikmesi olmaz ancak 48 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmına su çökecek kefir üste çıkacaktır. Aynı anda iki kavanozunuz var ve 48 saatlik kefir yapıyorsanız ve hangi kavanozu içmeniz gerektiğini hatırlamıyorsanız alt tarafta biriken sudan anlayabilirsiniz.

Fotografta yeşil kavanozun içinde 48 saat mayaladığımız kefiri hemen yanında ise 24 saatlik kefiri görüyorsunuz.

Fotografta yeşil kapaklı kavanozun içinde 48 saat mayaladığımız kefiri hemen yanında ise 24 saatlik kefiri görüyorsunuz.

Kefir tanelerini klorlu su ile değil temiz içme suyu ile yıkayın. Kefir tanelerinin zarar görmesini istemiyorsanız kavanozu sıcak suyla yıkadıktan sonra kefir tanelerini içine hemen atmayın kavonuzun soğumasını bekleyin. İşte size bir kaç basit adımda kefir yapımı.

1- Kefir tanelerini cam kavanoza koyun

Kefir yaparken en önemli kurallardan biri temizliktir. Bu nedenle kavanazonuzu iyice yıkayın ve kefir tanelerini (kefir tohumu, kefir mayası olarak da bilinir) kavanoza koyun. (Daha sonra kavanozları iki üç yapımdan sonra yıkayın ve suyunun süzülmesini bekleyin ya da bir bez yardımıyla içini silin.)

2- Sütü ekleyin

Buz dolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına getirdiğiniz taze günlük sütü (inek ya da keçi sütü) ekleyin ve 24 ya da 48 saat bekleyin. (Malesef marketlerde bile artık günlük süt diye satılan sütlerin kullanım aralığı 10 günü bulabiliyor bu nedenle günlük olarak satılan sütler bile aslında eskisi gibi günlük değil.)

Kavanoza koyduğunuz süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak. Sütün ısısının oda sıcaklığında olması yeterli.

Kavanoza koyduğunuz süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak. Sütün ısısının oda sıcaklığında olması yeterli.

3 – Taneleri süzün

İsteğinize göre kavanozun içinde 24 ya da 48 saat beklemiş olan kefirinizi altına bir plastik kap koyduğunuz plastik süzgeçe dökün ve kefir tanelerini ister bir tahta kaşık yardımıya isterseniz elinizi süzgeçe yavaş yavaş vurarak süzün. (Süzgeçin plastik olmasına çok dikkat edin metal süzgeç kullanırsanız bir süre sonra kefir taneleriniz ölmeye başlar.)

4- Saklama

Kefiriniz içmeye hazır isterseniz buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Kapalı hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında 1 gün kadar da dayanabilir. Kefirin tadını en iyi buzdolabında biraz beklettikten sonra içerseniz alırsınız. Bu nedenle buzdolabınızın soğukluğuna göre kefiri süzdükten sonra 30 – 40 dakika buzdolabının içinde bekletmenizi öneririz.

Bize gelen sıkça sorulan sorulardan biri de kefirin marketlerde satılan pastörize süt ile yapılıp yapılmayacağı. Kefir elbette pastörize süt ile de yapılabilir ancak gerçek kefirin yani tarihi Kafkaslara kadar uzanan kefirin günlük süt ile yapıldığını unutmayın.

Kefir tanelerinizi arada sırada temiz içme suyu ya da süt ile yıkayabilirsiniz

Kefir tanelerinizi arada sırada temiz içme suyu ya da süt ile yıkayabilirsiniz