Kefir nasıl yapılır?

Sevdiklerinizle de paylaşın!

Bu rehber sayesinde

 • kefir nasıl yapılır?
 • evde kefir nasıl yapılır
 • evde nasıl kefir mayalanır
 • kefir mayalama işlemi

gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Kefir nasıl yapılır sorusuna dört adımda cevap bulacaksınız.

Kefir yapımı tıpkı yoğurt gibi oldukça basit bir işlemdir. Ancak mayalama yöntemi ile kefir yapmak pek bilinmediği için yoğurt kadar evlerde yapılmaz. Kefirin yapım tekniği tıpkı yoğurt gibi mayalama tekniğine dayanmaktadır. Kefiri hazırlamak için sütün ideal ısısı 5 ila 20 derece arasında (oda sıcaklığı) olmalıdır. Aynı şekilde kefir mayaları yani taneleri ile ile sütün ısısı da birbirine yakın olmalıdır.

Eğer 24 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmında su birikmesi olmaz ancak 48 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmına su çökecek kefir üste çıkacaktır. Aynı anda iki kavanozunuz var ve 48 saatlik kefir yapıyorsanız ve hangi kavanozu içmeniz gerektiğini hatırlamıyorsanız kefir kavanozunun altında biriken sudan anlayabilirsiniz.

Fotografta yeşil kavanozun içinde 48 saat mayaladığımız kefiri hemen yanında ise 24 saatlik kefiri görüyorsunuz.

Fotografta yeşil kapaklı kavanozun içinde 48 saat mayaladığımız kefiri hemen yanında ise 24 saatlik kefiri görüyorsunuz.

Kefir mayasını klorlu musluk suyu ile değil temiz içme suyu ile yıkamalısınız aksi takdirde kefir mayalarınız verimsizleşecek ve kısa süre içinde ölecektir. Kefir mayasının / tanelerinin zarar görmesini istemiyorsanız kavanozu sıcak suyla yıkadıktan sonra kefir tanelerini içine hemen atmayın kavonuzun soğumasını bekleyin.

İşte size bir kaç basit adımda kefir yapımı.

Kefir yapım aşaması 1: Kefir tanelerini cam kavanoza koyun

Kefir yaparken en önemli kurallardan biri temizliktir. Bu nedenle kavanazonuzu iyice yıkayın ve kefir tanelerini (kefir tohumu, kefir mayası olarak da bilinir) kavanoza koyun. (Daha sonra kavanozu iki üç yapımdan sonra -ideal olanı her yapımdan sonra yıkamaktır- yıkayın ve suyunun süzülmesini bekleyin ya da bir bez yardımıyla içini silerek kurulayın.)

Kefir yapım aşaması 2: Sütü ekleyin

Buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına getirdiğiniz taze günlük sütü (inek ya da keçi sütü) kavanoza ekleyin ve ağzını bir kağıt havlu ile kapatarak 24 ya da 48 saat kefirin mayalanmasını bekleyin. (Malesef marketlerde bile artık günlük süt diye satılan sütlerin kullanım aralığı 10 günü bulabiliyor bu nedenle günlük olarak satılan sütler bile aslında eskisi gibi günlük değil.)

Kavanoza koyduğunuz süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak. Sütün ısısının oda sıcaklığında olması yeterli.

Kavanoza koyduğunuz süt ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak. Sütün ısısının oda sıcaklığında olması yeterli.

Kefir yapım aşaması 3: Taneleri süzün

İsteğinize göre kavanozun içinde 24 ya da 48 saat beklemiş olan kefirinizi altına bir plastik kap koyduğunuz plastik süzgeçe dökün ve kefir tanelerini ister bir tahta kaşık yardımıyla ya da isterseniz elinizi süzgeçe yavaş yavaş vurarak süzün. (Süzgeçin plastik olmasına çok dikkat edin metal süzgeç kullanırsanız bir süre sonra kefir taneleriniz ölmeye başlar.)

Kefir yapım aşaması 4: Saklama

Kefiriniz içmeye hazır! isterseniz kefirinizi buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Kefir kapalı hava geçirmez bir kap içerisinde oda sıcaklığında bir gün kadar da bozulmadan dayanabilir. Kefirin tadını en iyi buzdolabında biraz bekletip soğuttuktan sonra içerseniz alırsınız. Bu nedenle buzdolabınızın soğukluğuna göre kefiri içmeden önce 30 – 40 dakika buzdolabının içinde bekletmenizi öneririz.

Bize sıkça gelen sorulardan biri de kefirin marketlerde satılan pastörize süt ile yapılıp yapılamayacağı. Kefir elbette pastörize süt ile de yapılabilir ancak biz kefirden alınacak faydayı artırmak için kefirin günlük süt ile yapılmasını öneriyoruz.

Kefir tanelerinizi arada sırada temiz içme suyu ya da süt ile yıkayabilirsiniz

Kefir tanelerinizi arada sırada temiz içme suyu ya da süt ile yıkayabilirsiniz

Kaynaklar

Kefir nedir başlıklı bu sayfayı hazırlarken yararlandığımız kaynak sitelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

An introduction to the traditional fermented foods and beverages of Turkey.

The Effect of Frozen Storage on the Survival of Probiotic Microorganisms Found in Traditional and Commercial Kefir

Analysis of the organic acids and exopolysaccharides produced by the lactic acid microflora present in kefir and their potential applications

Kefir: For Pleasure and Wellbeing

Fermenting vol. 3: Milk Kefir

How to Make Kefir – A Beginners Guide

Bir düşüncede “Kefir nasıl yapılır?

 1. Merhaba, 24 saat mayalanan kefir kilo verdirirken 48 saat mayalanan kefir kilo aldırıyor seklinde okudum . Dogru mudur? İzmir’de Ege Universitesi Ziraat Fak. artık kefir satmıyor, sizden maya satın alabilir miyim?

  • Aslı Hanım, 48 saat mayalanan kefirin kalorisi daha yüksek olabilir ancak bu kilo aldırdığı anlamına gelmez. Kefir ile kilo vermek isterseniz kefir diyeti sayfamıza mutlaka göz atın.

 2. Zührenaz,25mart.kefiri daha önce de duymuştum ama bir türlü mayayı tedarik edemiyom biri bana gönderirse çook duacı olurum

 3. Merhabalar. Bir arkadaşım bana kefir mayası verdi. Hemen eve gidip mayalamaya imkanım olamayacağı için akşamdan dondurmuş.bana geldiğinde hala çözünmemişti. Bir kaç saat ssonra eve gider gitmez Buzu çözülmüş mayayı ılık mayayı oda sıcaklığında süte atıp mayaladım. 10 saat ağzı tülbentle kapalı bir şekilde durdu,süzdüm.fakat kıvamı yeterince koyu değildi.Acaba Buzu çözüldükten sonra yeterince aktifleşmemiş oolabilir mi. Bu 3.mayalamam hala istediğim kıvamda değil. Ne yapmalıyım? Bir de mayayı süzüp aldıktan sonra küçük bir cam şişeye koyup üzerine kaynamış soğumuş su koyup saklıyorum. Çıkarıp mayalarken önce mayanın fazla suyunu döküp sadece mayayı süte katıyorum.İçinde beklediği suyu ssüzmek yanlış olur mu?
  Son olarak benim mayam küçük boncuklar şeklinde.sizin resimlerdeki gibi bir arada değiller. Süzekte ayrı ayrı duruyorlar. Normal mi? Bütün faydalı bilgileriniz için teşekkürler.

  • Gülcan Hanım,

   Kefir mayasını özellikle aktive etmek için 10 saatten fazla mayalamanız gerekir. Kefirinizin koyu kıvamlı ve ekşi olmasını istiyorsanız 48 saat, ayran kıvamı için ise 22-24 saat mayalamanız gerekir.

   Kefirinizin tadında bir anormallik yoksa kefir mayanızın şeklinin çok önemi yok.

   Bol kefirli günler dileriz.

 4. Merhabalar bir şey sormak istiyorum. Kefiri mayalarken dışarıda kaç saat bekletiyorsunuz? Bir de mayanın sağlam ya da bozuk olduğunu nasıl anlarım benim ikinci kez oldu kefir tutmadı yani boza kıvamında olmadı acaba maya mı bozuldu?

  • Merhaba, kefiri 48 saat mayalamanızı öneriyoruz. Eğer tadı çok sert geliyorsa 24 saat mayalayabilir ve fermentasyon süresini yavaş yavaş arttırabilirsiniz.

   Mayanızın bozulduğunu sanmıyorum. Bazen kefir tohumlarının aktive olması zaman alabilir.

 5. Kefirin kıvamı nasıl olamalı? Bu işte daha acemiyim ve inanın kıvamının nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Mayaladığım ilk kefir ayrandan biraz koyu, süzme yogurtdan ise biraz daha cıvık oldu, Şimdi yaptıklarım ise yine ayran gibi oluyor. Yardım edebilir misiniz?

  • Merhaba, kefirin kıvamı kaç saat mayalandığından kullandığınız süte kadar ve kefir mayasının miktarı gibi farklı nedenlerle değişebilir. Kıvamını mayalama sırasında deneyim kazanarak ayarlayabilirsiniz. Eğer hala istediğiniz kıvamı tutturamadıysanız mayalama saatlerini artırın.

  • Merhaba, eğer iyi bir şekilde sakladıysanız büyük ihtimal ile bozulmamıştır. Bozulup bozulmadığını anlamak için kefirinizi tekrar mayalayarak anlayabilirsiniz.

 6. keçi sütünden yapılanı çok güzel oluyor. günlük sütlerden kaliteli kefir üretebilirsiniz. özellikle çocuklarınıza içirmenizi tavsiye edrim bazı kanser türlerine karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği de tespit edilmiştir.

  metal kaşık metal süzgeç kullanmayın mayalama kabınız cam veya gıdaya uygun plastik.olsun.

  haram değil merak etmeyin sadece süt mamülü istediğiniz kadar içebilirsiniz.

 7. ben bu kefir işini yapamadım bir türlü. küçük bir kavanozda 10 liraya tohumları aldım. ama benimkiler etine dolgun değiller. ilkini çiftlikten gelen bir sütle mayaladım. sütü biraz ısıtarak yaptım. o olmuştu galiba. ama sonrakiler ne hazır sütle ne de çiftlik sütüyle yaptığım olmadı çok ekşi ve kesik kesik oldu. bayağı bir süt boşa gitti. artık pes ettim. acaba maya işlevini yapmıyorsa bunu nasıl anlarız? sütü ısıtmak gerekiyor mu? benimkilerin ağzını sıkıca kapatmıştım hava almamıştı ondan olmamış olabilir mi?

  • Merhaba,

   Kefir mayalanırken ağzının açık olmasında yarar vardır. Kavanoz kapağı yerine bir tülbent ile kavanozun ağzını kapatırsanız kefiriniz hava aldığı için daha iyi fermente olur.

Konu hakkında sorunuzu ya da fikrinizi paylaşın: