Kefir Peyniri

Fazla mayaladığınız kefirden evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz kefir peyniri. 

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

Kefir’den peynir olur mu derseniz evet olur. Oldukça da lezzetli bir peynir ortaya çıkar. Yurt dışında Quark adı ile oldukça pahalıya satılan kremsi yumuşak bu peyniri evde yapıyoruz. Bu peyniri kahvaltılarda yiyebileceğiniz gibi cheesecake yapımında da kullanabilirsiniz. Kremalı yemek tariflerinde krema yerine bu peyniri kullanabilirsiniz. Ayrıca dukan diyeti yapanlar için de bu peynir oldukça işe yarayacaktır. 400 gram kefir peyniri elde etmek için biz yaklaşık olarak iki litre kadar kefir kullanacağız. Kefir peynirini hazırlamak için ihtiyaç listemiz aşağıdaki gibi:

 • 2 litre kefir
 • Fırına dayanıklı bir kap tercihen borcam
 • Derin bir süzgeç
 • İnce mutfak havlusu (peyniri süzmek ve sonrasında sıkmak için)
 • Bir tencere (suyu boşaltmak için)
İki litre kefiri bir saat kadar fırında tutuyoruz

İki litre kefiri bir saat kadar fırında tutuyoruz

2 litre kefiri fırına dayanıklı borcam kaba boşaltıp önceden 100°’ye ayarladığınız fırına yerleştiriyoruz. Bir saat sonra çıkardığınızda peynir kesiği kısmın suyundan ayrıldığını göreceğiz.

Gördüğünüz gibi kefir ve su birbirinden ayrılıyor.

Gördüğünüz gibi kefir ve su birbirinden ayrılıyor.

 

Derin bir tencerenin üzerine koyduğumuz süzgeci mutfak havlusuyla şekildeki gibi örtün ve borcam kapta peynir olmak üzere bekleyen sıvının hepsini buraya boşaltıyoruz. Suyunu süzmesi için yaklaşık bir saat kadar dinlendiriyoruz. (Bekleme süresini 2 ya da 3 saat yapabilirseniz su daha iyi süzülür ve daha iyi sonuç alırsınız) Son olarak suyunu vermiş Quark’ı yani kefir peynirini lavabonun üzerinde iyice sıkıyoruz.

Ve sonuç. Kefir peyniri. Afiyet olsun.

Ve sonuç. Kefir peyniri. Afiyet olsun.

Kefir peynirimizin yapım aşamasında hiç bir katkı maddesi kullanmadığımız için buzdolabında bekletmek şartıyla 5-6 gün içinde tüketmemiz lazım.

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

21 yorum “Kefir Peyniri

  • Çok farklı bir lezzet. Beğenmenize sevindik. İsterseniz zetinyağı, kekik ve nane karışımıyla marine de edebilirsiniz. Afiyet olsun.

 1. son kullanma tarihi geçmiş eker marka kefiri tencereye koyup içine birkaç damla limon damlattım ve kaynattım. Şimdi temiz bir tülbentle süzücem. İşte size ev yapımı kefir peyniri. Bu yöntemi kayserililerden öğrendim, onlar asla hiçbir şey atmazlar.

 2. Fırınlamadan suyunu iyice süzsek ne olur? (Çünkü fırında, 100 derecede tüm yararlı bakteriler de ölür. Bunu engellemek açısından soruyorum).

 3. marketten aldığım kefirin son kullanma tarihi bugün, ondan peynir yapıp 4-5 gün içersinde tüketmem uygun mudur?

  • Kefir peynirini kefir mayasından değil mayaladığınız kefirden yapıyorsunuz. Eğer fazla kefir mayanız varsa bunları da ayrıca yiyeceklerinizin içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Derya Hanım, fazla kalan kefirleri değerlendirmek için gerçekten güzel bir yöntem peynir yapmak. Teşekkür ederim.

  • Biz de fazla kefirlerimizi bu peynir tarifi ile değerlendiriyoruz. Ekmekle yaptığımız kanepelerin üzerinde kullanıyoruz daha çok. Bunun yanı sıra zeytin yağı ve kekikle de tatlandırıyoruz bazen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir