Kefir Nasıl Saklanır?

İlgili ürün: Doğal Kefir Mayası
Tatile giderken ya da kefir içmeye ara verdiğinizde kefir mayanızı saklamak isterseniz izleyebileceğiniz birden fazla yol var.

Kefir mayasını buzdolabında saklamak

Kefir mayanızı buzdolabında içme suyu kullanarak saklayabilirsiniz.

Kefir mayanızı buzdolabında içme suyu kullanarak saklayabilirsiniz.

Kefir mayanızı kısa süreli saklamak isterseniz mayanızın üzerine bir parmak temiz içme suyu çıkacak şekilde küçük bir kavanozun içerisinde saklayabilirsiniz.

Kefir mayasını dondurarak saklamak

Kefir mayası temiz içme suyu ile (musluk suyu ile yıkamayın) yıkanarak temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine alınır ve buzdolabının soğutucu bölümüne konularak dondurulur. Dondurma süresinin iki ayı geçmesi halinde taneler zarar görebilir.

Dondurulan tanelerin yeniden aktif hale gelmesi –uyanması- için, donmuş haldeki taneler bir bardak soğuk suda birkaç dakika bekletilir. Buzu çözülen taneler süzgeçe alınarak soğuk suyun altına tutulur.

Buzdan tamamen kurtulan taneler yarım bardak süte 2 yemek kaşığı olacak şekilde sütle karıştırılır.

Her 24 saatte bir süzülen kefir tanelerinin pıhtılaşıp pıhtılaşmadığı kontrol edilir.
Mayalanmanın normal seyrinde olduğu gözlendiği an, tanelere normalde olması gerektiği kadar süt eklenerek mayalamaya devam edilir.

Dondurulmuş mayanın tekrar çalışır hale getirilmesi sürecinde özellikle ortam sıcaklığı önemli bir etkiye sahip olacaktır. İdeal mayalanma sıcaklığında (20-24°C) bekletilen maya daha çabuk eski haline dönecektir.

Kefir mayasını kurutarak saklamak

Kefir mayası kurutularak 12 ila 18 ay süresince saklanabilir. Kurutma işlemi için öncelikle kefir mayası temiz içme suyu ile yıkanır ve temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine serilerek kurutulur. İyi havalandırılan bir yerde sıkılaşıp sarılaşıncaya kadar kurutulan maya sıcaklık, nem ve tane büyüklüğüne bağlı olarak 2 ila 5 gün arasında tamamen kurumuş hale gelecektir.

Kurutulan maya, hava sızdırmaz kavanoz veya fermuarlı saklama poşeti içine alınarak serin bir yerde –tercihen buzdolabında, dondurucuda değil– saklanır. Ayrıca kurutulan mayaya süt tozu eklenmesi suretiyle 6 yıla kadar saklanabildiği söylenmektedir.

Kurutulmuş kefir mayasının eski haline getirilmesi için, kavanoza süt eklenerek oda sıcaklığında mayalanması beklenir.

24 saat sonunda süzülen kefir mayası kontrol edilerek mayalanmaya başlayıp başlamadığı anlaşılır. Süzme işlemi ardından oluşan kefir içilmez. Kurutulan mayanın uyanması 4 gün ila 1-1,5 hafta kadar sürebilir.

Temiz, açık renkli ve ekşimsi kefir kokusunu almaya başladığınız zaman artık kefirin uykudan uyandığını ve normal şekilde içime hazır olduğunu anlarsınız.

Kefir Nasıl Saklanır?” başlıklı yazıya yapılan yorum sayısı 27 Siz de “Kefir Nasıl Saklanır?” başlıklı yazı için yorumunuzu paylaşın!

 1. Sayın Kefirci,
  Ben süzülmüş kefirin buzdolabında en fazla kaç gün içilebilir halde olabileceğini öğrenmek istiyorum,örneğin iki haftadır duran kefiri içmek zarar verir mi?
  Yanıtınız için şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Sema Hanım,

   süzdüğünüz ve iki haftadır dolapta beklettiğiniz kefirinizin tadına bakın eğer tadı normalse içmenizde bir sakınca yok.

 2. Merhaba ben bakaldan aldığım pet şişe suyla yıkıyorum kefiri ve kefirimi yaptıktan sonra kavonaza süt koyup kefiri örtecek kadar buzluğa atıyorum 1 2 gün bekledikten sonra buzluktan çıkarıp bidaha yapıyorum buzluktan dolayı kefirdeki bakterileri olürmü acaba teşekürler.

 3. Merhaba. Kefir mayasını uçakla nasıl başka bir ülkeye götürebilirim? Sütün icinde mi yoksa icme suyunun icinde mi? Teşekkürler.

 4. merhaba . kefiri mayalayıp süzdükten sonra mayayı birşeyle karıştırmadan cam kavanoza koyup buzdolaba koymuştum 2 hafta oldu bozulmuş mudur acaba ??

  • İlknur Hanım cam kavanozun içine ya temiz içme suyu ya da süt koyarak saklamanız gerekiyor kefir mayanızı. Tekrar bir kefir yapmayı deneyin eğer kefiriniz mayalanıyor ve tadında bir değişiklik yoksa mayanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 5. Merhaba, evde süt olmadağı için kefir mayasını yaptığım yarım çay bardağı kefir içinde kavanozda saklayacağım bu akşama kadar. Sizce bir sorun olur mu? Akşam üzerine yarım bardak da süt eklemeyi düşünüyorum.

  • Elbette bu şekilde de saklayabilirsiniz ya da temiz içme suyu kullanarak saklayabilirsiniz. Bir sorun olmayacaktır.

 6. Merhaba kefiri bugün yanlışlıkla çeşme suyu ile yikadim ama hemen temiz su döktüm sonra mayaladim birsey olur mu? Olursa bursadan mi temin ederim? Birde nasıl bakılır ne yapılmaması gerekiyor lütfen yazar mısınız yardımcı olun :/

  • Meryem Hanım kefir mayanızın bakımı konusunu bu sayfa üzerinde bulabilirsiniz. Muhtemelen kefir mayanız bir zarar görmemiştir ancak musluk suyu kullanmamaya özen gösterin.

 7. 5 aydir buzdolapta kaynamis sutun icinde kavonozda hic kullanmadim..rengi sari gibi.bozulmusmudur…rengi beyazmi oluyodu

  • Kefir mayasının rengi beyazdır. Bozulmadığını farzetsek dahi kefir mayasının içindeki faydalı bakteriler muhtemelen yok olduğu için kefir mayanızı yenilemenizi öneririz.

 8. Kefiri mayalayıp arkadaşıma erdim arkadaşım süzmeden Aynen buzdolabına koymuş. Yani kefir mayaları oluşan kefir içerisinde yaklaşık aydır buzdolabında duruyor kefir mayası bozulumuş mudur ne yapmalıyım?

  • Demet Hanım, kefirinizi süzün ve tekrar mayalayın. Tadında bir değişiklik yoksa mayanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 9. Dolapta sut ve kefirle 2 gundur bekleyen mayayi suzerek mi yoksa dolapta beklerken mayalanmis haliylemi yeni sutumu mayalamaliyim

 10. OĞlumun Bağışıklık sistemi düşüktü. Üç ay boyunca düzenli günde bir bardak kefir içti. Bağışıklık sistemi normale döndü.

 11. kefiri gunlerce buzdolabinda cesme suyu içerisinde beklettigim oldu. renginde bozulma yok ancak mayaladigimda tadı kötü bozulmusmudur..

  • Merhaba çeşme suyundan dolayı kefir mayanız büyük bir ihtimalle bozulmuş. Tadı kötüyse içmeyin. Kefir mayanızı değiştirin.

  • Defne Hanım,

   kefir mayalarınızı saklarken süt ve kefir karışımı yapabilirsiniz. Yani içme suyu yerine süt ve kefir kullanacaksınız. Bunun yanı sıra süt ve içme suyu karışımı da yanlış bir saklama yöntemi değildir.

 12. Ben de bir arkadaşımdan aldığım kefir mayaları ile işe başladım. Ancak bir hafta evde yoktum dolayısıyla dolapta bir suyun içinde sakladım. Umarım bozulmazlar 🙂

Konu hakkında sorunuzu ya da fikrinizi paylaşın: