Kefir Nasıl Saklanır?

Sevdiklerinizle de paylaşın!

Tatile giderken ya da kefir içmeye ara verdiğinizde kefir tanelerinizi saklamak isterseniz izleyebileceğiniz birden fazla yol var.

Kefir tanelerini dondurarak saklamak

Kefir taneleri temiz içme suyu ile (musluk suyu ile yıkamayın) yıkanarak temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine alınır ve buzdolabının soğutucu bölümüne konularak dondurulur. Dondurma süresinin iki ayı geçmesi halinde taneler zarar görebilir.

Dondurulan tanelerin yeniden aktif hale gelmesi –uyanması- için, donmuş haldeki taneler bir bardak soğuk suda birkaç dakika bekletilir. Buzu çözülen taneler süzgeçe alınarak soğuk suyun altına tutulur.
Buzdan tamamen kurtulan taneler yarım bardak süte 2 yemek kaşığı olacak şekilde sütle karıştırılır.

Her 24 saatte bir süzülen kefir tanelerinin pıhtılaşıp pıhtılaşmadığı kontrol edilir.
Mayalanmanın normal seyrinde olduğu gözlendiği an, tanelere normalde olması gerektiği kadar süt eklenerek mayalamaya devam edilir.

Dondurulmuş tanelerin tekrar çalışır hale getirilmeleri sürecinde özellikle ortam sıcaklığı önemli bir etkiye sahip olacaktır. İdeal mayalanma sıcaklığında (20-24°C) bekletilen taneler daha çabuk eski haline dönecektir.

Kefir tanelerini kurutarak saklamak

Kefir taneleri kurutularak 12 ila 18 ay süresince saklanabilir. Kurutma işlemi için öncelikle kefir taneleri temiz içme suyu ile yıkanır ve temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine serilerek kurutulur. İyi havalandırılan bir yerde sıkılaşıp sarılaşıncaya kadar kurutulan taneler sıcaklık, nem ve tane büyüklüğüne bağlı olarak 2 ila 5 gün arasında tamamen kurumuş hale gelecektir.

Kurutulan taneler, hava sızdırmaz kavanoz veya fermuarlı saklama poşeti içine alınarak serin bir yerde –tercihen buzdolabında, dondurucuda değil– saklanır. Ayrıca kurutulan tanelere süt tozu eklenmesi suretiyle 6 yıla kadar saklanabildiği söylenmektedir.

Kurutulmuş tanelerin eski haline getirilmesi için, kavanoza süt eklenerek oda sıcaklığında mayalanması beklenir.

24 saat sonunda süzülen kefir taneleri kontrol edilerek mayalanmaya başlayıp başlamadığı anlaşılır. Süzme işlemi ardından oluşan kefir içilmez. Kurutulan tanelerin uyanması 4 gün ila 1-1,5 hafta kadar sürebilir.

Temiz, açık renkli ve ekşimsi kefir kokusunu almaya başladığınız zaman artık kefirin uykudan uyandığını ve normal şekilde içime hazır olduğunu anlarsınız.

Bir düşüncede “Kefir Nasıl Saklanır?

 1. Dolapta sut ve kefirle 2 gundur bekleyen mayayi suzerek mi yoksa dolapta beklerken mayalanmis haliylemi yeni sutumu mayalamaliyim

 2. OĞlumun Bağışıklık sistemi düşüktü. Üç ay boyunca düzenli günde bir bardak kefir içti. Bağışıklık sistemi normale döndü.

 3. kefiri gunlerce buzdolabinda cesme suyu içerisinde beklettigim oldu. renginde bozulma yok ancak mayaladigimda tadı kötü bozulmusmudur..

  • Merhaba çeşme suyundan dolayı kefir mayanız büyük bir ihtimalle bozulmuş. Tadı kötüyse içmeyin. Kefir mayanızı değiştirin.

  • Defne Hanım,

   kefir mayalarınızı saklarken süt ve kefir karışımı yapabilirsiniz. Yani içme suyu yerine süt ve kefir kullanacaksınız. Bunun yanı sıra süt ve içme suyu karışımı da yanlış bir saklama yöntemi değildir.

 4. Ben de bir arkadaşımdan aldığım kefir mayaları ile işe başladım. Ancak bir hafta evde yoktum dolayısıyla dolapta bir suyun içinde sakladım. Umarım bozulmazlar :)

Konu hakkında sorunuzu ya da fikrinizi paylaşın: