Kefir Nasıl Saklanır?

Tatile giderken ya da kefir içmeye ara verdiğinizde kefir mayanızı saklamak isterseniz izleyebileceğiniz birden fazla yol var.

Kefir mayasını buzdolabında saklamak

Kefir mayanızı buzdolabında içme suyu kullanarak saklayabilirsiniz.

Kefir mayanızı buzdolabında içme suyu kullanarak saklayabilirsiniz.

Kefir mayanızı kısa süreli saklamak isterseniz mayanızın üzerine bir parmak temiz içme suyu çıkacak şekilde küçük bir kavanozun içerisinde saklayabilirsiniz.

Kefir mayasını dondurarak saklamak

Kefir mayası temiz içme suyu ile (musluk suyu ile yıkamayın) yıkanarak temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine alınır ve buzdolabının soğutucu bölümüne konularak dondurulur. Dondurma süresinin iki ayı geçmesi halinde taneler zarar görebilir.

Dondurulan tanelerin yeniden aktif hale gelmesi –uyanması- için, donmuş haldeki taneler bir bardak soğuk suda birkaç dakika bekletilir. Buzu çözülen taneler süzgeçe alınarak soğuk suyun altına tutulur.

Buzdan tamamen kurtulan taneler yarım bardak süte 2 yemek kaşığı olacak şekilde sütle karıştırılır.

Her 24 saatte bir süzülen kefir tanelerinin pıhtılaşıp pıhtılaşmadığı kontrol edilir.
Mayalanmanın normal seyrinde olduğu gözlendiği an, tanelere normalde olması gerektiği kadar süt eklenerek mayalamaya devam edilir.

Dondurulmuş mayanın tekrar çalışır hale getirilmesi sürecinde özellikle ortam sıcaklığı önemli bir etkiye sahip olacaktır. İdeal mayalanma sıcaklığında (20-24°C) bekletilen maya daha çabuk eski haline dönecektir.

Kefir mayasını kurutarak saklamak

Kefir mayası kurutularak 12 ila 18 ay süresince saklanabilir. Kurutma işlemi için öncelikle kefir mayası temiz içme suyu ile yıkanır ve temiz bir havlu ya da havlu kağıt üzerine serilerek kurutulur. İyi havalandırılan bir yerde sıkılaşıp sarılaşıncaya kadar kurutulan maya sıcaklık, nem ve tane büyüklüğüne bağlı olarak 2 ila 5 gün arasında tamamen kurumuş hale gelecektir.

Kurutulan maya, hava sızdırmaz kavanoz veya fermuarlı saklama poşeti içine alınarak serin bir yerde –tercihen buzdolabında, dondurucuda değil– saklanır. Ayrıca kurutulan mayaya süt tozu eklenmesi suretiyle 6 yıla kadar saklanabildiği söylenmektedir.

Kurutulmuş kefir mayasının eski haline getirilmesi için, kavanoza süt eklenerek oda sıcaklığında mayalanması beklenir.

24 saat sonunda süzülen kefir mayası kontrol edilerek mayalanmaya başlayıp başlamadığı anlaşılır. Süzme işlemi ardından oluşan kefir içilmez. Kurutulan mayanın uyanması 4 gün ila 1-1,5 hafta kadar sürebilir.

Temiz, açık renkli ve ekşimsi kefir kokusunu almaya başladığınız zaman artık kefirin uykudan uyandığını ve normal şekilde içime hazır olduğunu anlarsınız.

Yazıyı arkadaşlarınıza göndermek için bir düğme seçin

56 yorum “Kefir Nasıl Saklanır?

 1. merhaba acil durum yarın sabah erkenden oğluma kefir mayası gönderecm kargo ile teslim süresi 1 ila 1,5 gün sürüyormuş yanı ertesi gün sabah yada öğle saatlerinde ulaşacak.kendisi gemide çalıştığı için alma şansı yok.istanbuldan acenta ya göndereceğim onlarda gemi geldiğinde bot ile ulaştıracaklar kefir bozulurmu acaba? simdi küçük kavanozda suyun içinde dolapta bugün aldım.ne yapacağımı nasıl koruyabikleceğimi bu şekilde özelliğini koruyup koruyamayacağı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  • Küçük kavanozu büyük bir kavanozun içinde koyun. Büyük kavanozun içini buzla doldurun ve soğuk tutan poşetlerin içine koyun. Bu şekilde bir gün içerisinde kefir mayanız zarar görmeden kendisine ulaştırabilirsiniz.

 2. Merhabalar ben 2 aydır kefir mayaliyorum 1 tatlı kaşığı büyüklüğünde bir türlü çoğalmıyor ama kefirimi mayaliyor yoğurt kıvamında ve tadı çok güzel tatli2 gün de mayalayıp alıyorum için den çoğalması için ne yapmalıyım teşekürler

  • Kefir yoğurt ve ayrandan daha ekşidir. Ayrıca kıvamı ayrandan daha yoğun olmalıdır. Aynı maya ile bir kaç defa kefirinizi mayalamanızı eğer hala aynı tadı alıyorsanız ve kıvamı alıyorsanız mayanızı değiştirmenizi öneririz.

   • Kefir mayalayinca yogurt gibi oluyor acaba sutu mu az.bir de 12 saatten az bir zamanda yogurtlasiyor 24 saaati beklemesem olur mu

 3. İyi akşamlar ben kefir mayasını buzlukta sakladım tekrar çıkarıp eridikten sonra sütün içine koydum ertesi gün baktığımda tutmamıştı özelliği kaybolmuş olabilir mi?

 4. Yeni aldigim kefir mayasini oda sıcaklığında dolaba koymadan 12 saat suyun icinde unutmusum bozulmus mudur

 5. Marhaba kefiri normal cesme suyuyla yıkayıp kutu sütle mayaliyorum 12 saat sonra mayasi tutuyor oldukca da çoğaldi.tadida gayet eksimsi oluyor bszen tatli olmasi icin yogurtla karıştiriyorum. Bi sorun varmi acaba

  • Gulsen Hanım, biz kutu süt yerine taze, günlük sütlerle kefir mayalamanızı öneririz. Bunun haricinde çeşme suyu yerine içme suyu ile kefir mayanızı yıkayın. Afiyet olsun…

  • Nur Hanım merhaba, kefirinizi çeşme suyu yerine, damıtılmış saf içme suyu ile yıkamanızı öneririz. Bu şekilde yıkadıktan sonra yine bir kavanoza içme suyu doldurun ve kefir mayanızı bu suyun içerisine koyun. Kavanozun kapağını kapatın ve kavanozu buzdolabına kaldırın. Bu şekilde ideal olarak bir hafta kadar saklayabilirsiniz.

 6. Merhaba,
  Ben günlük şişe sütü ile kefir yaptığımd gyet güzel tadı olan koyu ayran kıvamında bir kefir elde ediyorum,fakat,kiloyla aldığım mandıra sütleri ile yapınca acımsı ve normal süt kıvamında oluyor..
  Benim sorum; hangi sütü tercih etmeliyim?Mandıra sütü ile yaptığım acımsı kefiri içmek zararlı mıdır? Teşekkürler….

 7. Yaz sıcakları sebebiyle evin içi haddinden fazla sıcak olduğu için, kefirimi süzdükten sonra üzerine 1 bardak süt ekleyerek buzdolabına koyuyorum. Fakat 1-2 gün bekletip içmek istediğimde, tadının hala tatlı (süt tadında) olduğunu görüyorum. Sıcaklığa rağmen, evin içinde bekletmem doğru olur mu?
  Şimdidren teşekkürler…

 8. Merhaba, ben kefir mayalarımı yaklaşık 1aydır temiz suyun içinde buzdolabında bekletiyordum. Mayalamak istediğimde hiçbir yapışkanlık ya da kötü koku yoktu. Ancak mayaladığımda süt peynir gibi kesildi. Bu mayalar geri kazanılır mı yoksa bitmiş midir artık?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir