Kefir nedir?

Kefir, mayalama usulü hazırlanan, fermente bir süt içeceğidir.

kefir-taneleriKefir, koyu ayrana veya sulu yoğurda benzeyen hafif ekşimsi tadı, ferahlatıcı tadıyla nefis bir süt ürünüdür. Mucizevi sırları ise içerdiği maya ve bakterilerde gizlidir. Kefir nedir sorusuna verilecek en kısa cevap bu olsa gerek. Şimdi gelin kefir dünyasına hızlı bir giriş yapalım.

Kefir vücudumuza dost bakteriler olarak adlandırılan, bağırsak sisteminde tutunma özelliği bulunan probiotik bakteriler içermektedir. Size inanması zor gelebilir ancak bir kaşık kefirde

  • 70-100 milyon arası probiotik bakteri bulunmaktadır.

Kefirde doğal olarak bulunan işbirlikçi bakteriler bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kefir, içerdiği diğer vitamin, mineral ve proteinler kolay ve tamamen sindirildiği için enfeksiyonlara karşı koruyucu, doğal antibiyotik görevini yerine getirmektedir.

Kefir doğal sağlık iksiridir

Kefirin yoğurttan artı olarak özelliği; sindirim sistemini temiz tutarak konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini kolonize etmesidir.

Kefirde, yoğurtta bulunmayan faydalı bakterilerden Lactobacillus cancasus,Leuconostoc Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri bulunmaktadır.

kefir

Kefirin yapısı ; vücut için yıkıcı patojen özellikte olan mayaların gelişimini kontrol altına alan ve emiline eden Saccharomyces kefir ile Torula kefir gibi mayalarıda içermektedir. Kefir; sindirim sisteminde zararlı bakteri ve mayaların bulunduğu ortamda mukoz asta yapı oluşturarak ortamı temizler ve bağırsakların direncini arttırır. Bu nedenle Escherichia coli gibi patojenlere ve diğer bağırsak parazitlerine karşı daha dirençli bir yapı oluşturur.

Kefir; sindirim sisteminde tam beslenme sağlamaktadır.

Kefirde bulunan bakteri ve mayalar, tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine etkin bir şekilde yardımcı olarak besin kaybını önlemektedir. Kefirin ; yoğurda nazaran daha ince tanecikli yapıda olması nedeniyle gerek bebekler gerek yaşlılar gerekse sindirim bozuklukları olanlar için kullanımı kolaylaşmaktadır. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik yapmamaktadır.

Kefirdeki laktoz oranı fermente işleminden sonra süte nazaran çok azalmaktadır. Laktoza duyarlı kişiler rahatlıkla içebilirler.

Ayrıca kefirde bulunan CO2 ‘de sindirimi kolaylaştırıcı etki yapmaktadır.

Başta B12 olmak üzere B grubu vitaminleri sentezlemiş olarak barındıran kefirdeki L(+) süt asidi kolayca sindirilmektedir.

Bileşiminde Eksogen yağ asitleri ve aminoasitleri ‘de bulunmaktadır.

Kefir; her derde deva şifa kaynağıdır

Kefir; Hepatit A ve B hastalıklarının tedavisinde yardımcı rol oynamaktadır.

 Kefirde bol miktarda bulunan ve Esansiyel aminoasitlerden birisi olan Triptofan , mineral maddelerden Kalsiyum ve Magnezyum sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yapmaktadır.Mineraller ayrıca kemik ve kas yapısını güçlendirmektedir. Kefirdeki vitaminler kan dolaşımını düzenleyip, kan bozukluklarını giderir. Kandaki antikorları kuvvetlendirip attırırlar.

Kefir doğal enerji kaynağıdır.

Diğer ikinci önemli mineral madde olan Fosfor; hücre gelişimi ve enerji ihtiyacı için karbon hidratların ,yağların ve proteinlerin vücuda yararlı olması için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Tansiyon üzerine renin-anjiotensin etkisi yaparak düzenleme görevi görür. Kefirdeki fosfor hücrelerin büyüme,bakım ve onarım işlemleri için protein sentezine katılır.

Kefir doğal antibiyotiktir

Kefirde oluşan Asetik asit , H2O2 gibi antibakteriyel maddeler ve doğal antibiotikler ; E.coli ( Tüberküloz – Verem ), Salmonella (Malta Humması) gibi patojen bakterilere karşı koruyucu kalkan etkisi yapmaktadır.

Bileşimindeki bulunan mucize mineral; Selenyum, hücreler üzerinde antioksidatif etki göstermektedir. Kansere karşı çok önemli faktör olarak değerlendirilen selenyum etkisi, kalp hastalıklarını önlemekte, yaşlanmayı yavaşlatmakta, cinsel gücün devamlılığında popüler bir antioksidan olarak günümüzde öne çıkmıştır.

Kefir doğal gençlik iksiridir

Yaşamımız boyunca mükemmel olarak işleyen vücudumuz, yaşımız ilerledikçe dışarıdan gelen saldırılara karşı koruyucu kalkanlarını yitirmektedir. Toksik maddeler, cildi tahrip eden serbest radikaller, ağır metaller, hava kirliliğinden oluşan karbon monoksit gibi zararlı gazlar vücudumuzu bir nevi paslandırmaktadır. Kanser tümörü oluşumu aşamasında oksidasyon sonucu oluşan hücre dışı yapılar hücre bozulmalarına yol açmaktadır.

Doğru beslenme ile alacağımız vitamin ve mineraller paslanmayı giderir ve güçlü bir temizlik işlemi yapar. Dolayısıyla yaşlanmayı yavaşlatır ve birçok hastalığın oluşumunu engeller. Kefirdeki Anti oksidan vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini sağlar.

Kefir; biyolojik olarak insan metabolizmasının sürekli yenilenmesini sağlar.

 Kefir sağlıklı ve doğal beslenmeyi sistemize ettiğinden çeşitli hormonların seviyelerini dengeler ve normalleştirir. Başta üreme hormonları olmak üzere kortizol, ensülin ve beyinde önemli işlevi olan serotonin (mutluluk) hormonu ile adrenalin hormonu üzerinde olumlu etkiler yapar.

Kefir mide ve pankreas gibi bazı organların salgılarını arttırarak başta ülser olmak üzere sindirim rahatsızlıklarına karşı iyileştirici rol oynar.

Nobel ödülü kazandıran içecek: Kefir

1900 ‘lü yılların başında Kafkasyalıların uzun ve sağlıklı yaşamları bilim dünyasının da ilgisini çekmiştir. Rus bilim adamı Elie Metchnikoff’un Kafkaslarda yaptığı araştırmalarda kefir keşfedilmiştir.

Laboratuarlarda yapılan analizlerde probiotik özellikleri ortaya çıkmıştır. Probiotik bakteri ve maya zenginliği itibariyle kefir, sağlık yönünden yararları olan doğal fermente bir süt ürünü olarak literatürlere geçmiştir.Tedavileri destekleyici yönüyle çok önemli bir besin maddesi olarak sürekli önerilmiştir.

Elie Metchnikoff Tıp dünyasında Probiotiklerin kaşifi sayılmış ve bu alandaki çalışmaları ile 1908 yılında Nobel tıp ödülünü kazanmıştır.Bu alandaki çalışmalarını Paris’te Pastör ile paylaşmış , fermente süt ürünlerinin üretiminde yaptığı araştırmalar üreticilere kaynaklık etmiştir.

Kefir; yoğurt gibi Türklerin bulduğu ve bütün dünyada bir Türk buluşu olarak tanınan bir süt ürünüdür. Orijinal adı ile tüm dünya dillerinde yer edinmiştir. Orta Asya’dan ve Kafkaslardan Rusya, İskandinav ülkeleri ile Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır. Probiotik doğal bir süt ürünü olarak fonksiyonel gıdalara kaynaklık eden kefir; günümüzde doğal ürünlere yönelimin öncüsü olmuştur. Her geçen gün daha fazla artan ilgi ile karşılanan kefir bütün dünyada yaygınlaşmaktadır. Hastanelerde ve kliniklerde tedavilerin desteklenmesinde temel besin olarak hastalara verilmektedir.

Kefir nedir adlı bu yazımız hakkında yorum bırakmak isterseniz aşağıdaki yorum modülünü kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

Kefir nedir başlıklı bu sayfayı hazırlarken yararlandığımız kaynak sitelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

An introduction to the traditional fermented foods and beverages of Turkey.

The Effect of Frozen Storage on the Survival of Probiotic Microorganisms Found in Traditional and Commercial Kefir

Analysis of the organic acids and exopolysaccharides produced by the lactic acid microflora present in kefir and their potential applications

Kefir: For Pleasure and Wellbeing

Fermenting vol. 3: Milk Kefir

How to Make Kefir – A Beginners Guide

Kefirle ilgili diğer soru ve cevaplar

[ms_accordion style=”boxed” type=”1″ class=”” id=””] [ms_accordion_item title=”Kefir nedir?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefirin adını duydunuz ancak ne olduğu hakkında bir fikriniz yok mu? Kefir nedir başlığı altında tüm bildiklerimizi anlatttık.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir hangi hayvanın sütünden yapılır?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir sadece hayvan sütünden değil aynı zamanda yemiş sütlerinden de yapılabilir. Kefir yapmak için kullanabileceğiniz sütleri listeledik.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir nasıl saklanır?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefiri yapmak kadar saklamakta oldukça kolay. Evde mayaladığınız kefiri saklamak için bilmeniz gerekenler burada.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirde kaç kalori var?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Elbette hiç kalori değil ancak size kilo aldıracak kadar kalori değeri yüksek bir içecek de değil. Bakalım bir bardak kefirde kaç kalori varmış.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir yapmak için nelere ihtiyacım var?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Evde kefir yapımı sanılanın aksine zahmetsiz ve zevkli bir iştir. Kefir yapıma başlamak için ihtiyacınız olan malzemeleri bir bir anlattık.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir nereden geliyor?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefirin tarihini merak ediyorsanız sizin için cevapladık. Kefirin tarihi adlı cevabı okuyun.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirdeki vitaminler” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir hep çok faydalı diyoruz peki kefir neden faydalı? İçinde yer alan vitaminlerden olabilir mi? Kefirdeki vitaminler başlığında fazlasını bulacaksınız.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir içmek haram mı?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir içmenin dinen caiz olup olmadığı bize en çok sorulan soruların başında geliyor. Bu sorunun cevabını akıllarda şüphe bırakmayacak şekilde hazırladık.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir mayasını nereden bulurum?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Ev yapımı kefir için maya şart. İşte size il il kefir mayasını bulabileceğiniz adresler.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Neden düzenli olarak ev yapımı kefir içilmeli?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Ahmet Maranki’den Mehmet Öz’e kefir bir çok uzmanın göz bebeği. Eğer kendinize kefir içmek için neden arıyorsanız buradan buyurun.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir mayası yenir mi?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefiri içtik, peki kefirin mayası yenir mi? İşte size cevabı.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir kültürü nedir, kefir mayasından farkı var mıdır?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir mayası tamamda bir de kefir kültürü diye bir şey duydum o ne olaki mi diyorsunuz? O zaman buradan buyurun.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirin özellikleri nelerdir?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Prof. Dr. Hasan Yaygın tarafından kaleme alınan bu makale ile kefirin özelliklerini keşfedin.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirin insan sağlığındaki yeri ve önemi nedir?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın kaleme aldığı bu makalede kefirin insan sağlığı üzerindeki önemini okuyacaksınız.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Fermente süt içecekleri nasıl üretilir?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Doç. Dr. Cem Karagözlü’nün Bulgaristan’da sunduğu Kefir – Probiotic Fermanted Milk Product. adlı çalışmasının çevirisi aklınızdaki bir çok soruya cevap olacak.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefiri kim icat etti?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Biz etmedik! Peki kefiri ilk kim buldu? Bu sorunun cevabını keşfedin.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir nasıl yapılır?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Aslında çok basit. Bir kaç adımda evinizde kefir yapmaya başlayabilirsiniz.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirin sütten veya ayrandan ne farkı var?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Farkı fiyatı! Şaka bir yana kefir ve içinde bulundurduğu probiyotikler kefirin yoğurttan en büyük farkı. Diğerleri ne diyorsanız buradan devam edin.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirin yararları nelerdir?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Bir çok faydası var. Gelin birlikte bakalım neymiş bu faydalar.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir her derde deva olan bir ilaç mı?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Gerçekçi olalım. Her derde deva olabilecek tek bir içecek yok. Kefir de ne bir sihir ne de bir ilaç. Her derde deva değilse kefir ne o zaman?[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefir kanseri önler mi?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir başta olmak üzere doğal birçok besinde bulunan probiyotik bakterilerin bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için kanserden korunmada da önemli faydaları var. Detayları buradan okuyabilirsiniz.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kimler kefir içemez?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefirin tadını sevmeyenler kefir içemez, bunun haricinde kefir içmemesi gerekenler kimler?[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Süte alerjim var, kefir içebilir miyim?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Aslına bakarsanız bizim de şu uzun ömürlü sütlere karşı alerjimiz var. Süt yahu bu altı ay raf ömrü mü olur? Sorumuza geri dönecek olursak buradan buyrun.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Günde kaç bardak kefir içmeli?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Ben kefiri çok sevdim sürekli içebilir miyimcilerdensiniz ancak sorunun cevabını da bilmiyorsunuz. Buyrun buradan başlayın![/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”İyi kefir nasıl olur?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefir bu kavun değilki koklayıp anlayalım. Peki kefirin iyisini anlamak için yöntem ne?[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Evde kefir yapmak istiyorum ama nasıl?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Marketlerde satılan kefir iyide artık kefirimi evde yapmak istiyorum, mayam büyüsün sevdiklerimle paylaşayım istiyorum diyorsanız buradan başlayabilirsiniz.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Marketlerde satılan kefirler nasıl üretiliyor?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Marketlerde satılan kefir, kefir mayası ile değil kefir kültürü ile üretilir. Kültürlü olmak elbette iyi bir şey ancak mayalanmak gibisi de yok! Market kefirlerinin nasıl üretildiğini buradan daha detaylı öğrenebilirsiniz.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirin tadı ve kıvamını ayarlamak için ne yapmalı?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Evde kefir yapımına başladınız ancak tadı ve kıvamı bir türlü istediğiniz gibi olmuyor mu? Kefirinizin tadını ve kıvamını ayarlamak için ipuçlarımızı okuyun.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Yoğurt ile kefir arasında ne fark var?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Yoğurt iyi, faydalı ve sağlıklıdır. Kefir daha iyi, daha faydalı ve daha sağlıklıdır! Nasıl mı? Detaylar burada.[/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Kefirle yoğurt mayalanabilir mi?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Kefirle yoğurt mayalanabilir gibi görünse de gerçekte öyle mi? Cevabı burada. [/ms_accordion_item] [ms_accordion_item title=”Hamileler kefir içebilir mi?” color=”” background_color=”” close_icon=”fa-question-circle” open_icon=”fa-info-circle” status=”close”]Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en zor süreçlerden biri. Bu süreçte kendisine destek olacak gıdalar tüketmesi de önemli. Peki hamileler kefir içebilir mi?[/ms_accordion_item] [/ms_accordion]

Kefir ile ilgili bir sorunuz mu var?

Sorunuzu gönderin, hem e-postanıza cevabınızı gönderelim hem de bu sayfada yayınlayalım.

Adınız

E-posta adresiniz

Sorunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir