Kefir Tanesi / Kefir Mayası / Kefir Tohumu

kefir-taneleri Kefir taneleri kefir mayası olarak bilinen kefirin ana maddesidir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Kefir tanelerinin büyüklükleri 0,5-3 cm arsasında değişir ve fındık ya da buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar veya patlamış mısır görünümündedir.

Kefir mayasını aktarlardan alabileceğiniz gibi marketlerden bulabileceğiniz çok defa kefir yapımı için kuru   Endanem kefir mayası da kullanabilirsiniz. Prof. Dr. Zeynep Seydim ve ekibi tarafından üretilen Endanem kefir mayasının hikayesini buradan okuyabilirsiniz. Kendileri Danem Süt ve Süt Ürünleri şirketi altında hem kefir hem de kefir mayası üretiyorlar. Şimdilik Migros ve Macrocenterlar‘da bu mayaları bulmak mümkün.

Endanem Kefir mayası sadece Türkiye pazarında değil tüm dünya pazarlarında yer edebilecek bir ürün.

Endanem Kefir mayası

4 Responsesso far.

  1. Deniz Aslandaş diyor ki:

    Kefir tohumunu derin dondurucuda saklamak sağlıklı bir yöntem değil. Maya 3-4 kere mayalanmadan sonra ancak kendine geliyor ayrıca içindeki bir çok bakteri çeşidi yok oluyor ve bakteri bakımından çok fakir bir kefir üretmiş oluyorsunuz.

  2. AHMET İDRİS ULUTAŞ diyor ki:

    KEFİR VE KOMBU KÜLTÜRÜ İSTEYENLERE GÖNDERİLİR. FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ 05379353475 ADANA ahmetidrisulutas@gmail.com

  3. Derya diyor ki:

    Kefiri suyla da yapabiliyomuşuz, doğru mu?

Konu hakkında sorunuzu ya da fikrinizi paylaşın: