X

Kefir nasıl yapılır? Resimli kefir tarifi

Bu rehber sayesinde

 • kefir nasıl yapılır?
 • evde kefir nasıl yapılır
 • evde nasıl kefir mayalanır
 • kefir mayalama işlemi
 • kefir tarifi

gibi sorularınızın cevabını bulacaksınız.

[fruitful_dbox]Kefir nasıl yapılır sorusunun cevabını dört adımda anlattık[/fruitful_dbox]

Kefir yapımı tıpkı yoğurt gibi oldukça basit bir işlemdir. Ancak mayalama yöntemi ile kefir yapmak pek bilinmediği için yoğurt kadar evlerde yapılmaz. Kefirin tarifi de tıpkı yoğurt gibi mayalama usulüne dayanır. Kefiri hazırlamak için sütün ideal ısısı 5 ila 20 derece arasında (oda sıcaklığı) olmalıdır. Aynı şekilde kefir mayaları yani taneleri ile sütün ısısı da birbirine yakın olmalıdır.

 

Eğer 24 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmında su birikmesi olmaz ancak 48 saatlik bir kefir yapıyorsanız kavanozun alt kısmına su çökecek kefir, üste çıkacaktır. Aynı anda iki kavanozunuz var ve 48 saatlik kefir yapıyorsanız ve hangi kavanozu içmeniz gerektiğini hatırlamıyorsanız kefir kavanozunun altında biriken sudan anlayabilirsiniz.

Kefir nasıl yapılır? Evde kefir yapım tarifi.

Kefir mayasının / tanelerinin zarar görmesini istemiyorsanız kavanozu sıcak suyla yıkadıktan sonra kefir tanelerini içine hemen atmayın kavonuzun soğumasını bekleyin.

İşte size bir kaç basit adımda kefir yapımı. (Başlamak için aşağıdaki yeşil butonun üzerine tıklayın.)

Kefir yapımı için birinci adım: Kefir mayasını cam kavanoza koyun.

Birinci adım: Kefir mayasını cam kavanoza koyun

Kefir yapımı: Kefir mayanızı kavanoza koyun

Kefir yapımı: Süt ekleyin.

Kefir yaparken en önemli kurallardan biri temizliktir. Bu nedenle kavanazonuzu iyice yıkayın ve kefir mayasını (kefir tohumu, kefir tanesi olarak da bilinir) kavanoza koyun. Daha sonra kavanozu iki üç yapımdan sonra (ideal olanı her yapımdan sonra yıkamaktır) yıkayın ve suyunun süzülmesini bekleyin ya da bir bez yardımıyla içini silerek kurulayın.

İkinci adım: Sütü ekleyin

Kefir yapımı: Kefir mayasının üzerine süt ekleyin

Buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına getirdiğiniz taze günlük sütü (inek ya da keçi sütü) kavanoza ekleyin.

Üçüncü adım: Kefirin mayalanması için bekleyin

Sütü kavanozun içerisine döktükten sonra mayalanması için bekleyin

Kefir mayasının üzerine sütü ekledikten sonra kavanozun ağzını bir kağıt havlu ve bir lastik yardımı ile kapatarak güneş görmeyen (mutfak dolabı olabilir) bir ortamda isteğinize göre 24 ya da 48 saat kefirin mayalanması için bekleyin.

Dördüncü adım: Taneleri süzün

İsteğinize göre kavanozun içinde 24 ya da 48 saat beklemiş olan kefirinizi altına bir plastik kap koyduğunuz plastik süzgeçe dökün ve kefir tanelerini ister bir tahta kaşık yardımıyla mayanızı ezmeden ya da isterseniz elinizi süzgeçe yavaş yavaş vurarak süzün. (Süzgeçin plastik olmasına dikkat edin metal süzgeç kullanırsanız bir süre sonra kefir taneleriniz ölmeye başlar.)

Beşinci adım: Saklama

Kefiri dolapta saklayabilirsiniz

Kefiriniz içmek için hazır! isterseniz kefirinizi buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Kefir kapalı hava geçirmez bir kap içerisinde oda sıcaklığında bir gün kadar da bozulmadan dayanabilir. Kefirin tadını en iyi buzdolabında biraz bekletip soğuttuktan sonra içerseniz alırsınız. Bu nedenle buzdolabınızın soğukluğuna göre kefiri içmeden önce 30 – 40 dakika buzdolabının içinde bekletmenizi öneririz.

Bize sıkça gelen sorulardan biri de kefirin marketlerde satılan pastörize süt ile yapılıp yapılamayacağı. Kefir elbette pastörize süt ile de yapılabilir ancak biz kefirden alınacak faydayı artırmak için kefirin günlük süt ile yapılmasını öneriyoruz.

Kaynaklar

Kefir nedir başlıklı bu sayfayı hazırlarken yararlandığımız kaynak sitelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

An introduction to the traditional fermented foods and beverages of Turkey.

The Effect of Frozen Storage on the Survival of Probiotic Microorganisms Found in Traditional and Commercial Kefir

Analysis of the organic acids and exopolysaccharides produced by the lactic acid microflora present in kefir and their potential applications

Kefir: For Pleasure and Wellbeing

Fermenting vol. 3: Milk Kefir

How to Make Kefir – A Beginners Guide

Yorumlari Goruntule

 • Merhaba kefir mayamla koyu ayran kıvamı kefirim oluyordu fakat son yaptığım kefirde uzama oldu sizce kefir mayam bozulmuşmudur ve yaptığım kefir zararlımıdır lütfen cevapppppp....

 • Kefirimiz acı oluyor neden acaba?Hem de içilemeyecek kadar.Hata mı yapıyoruz?Yada nerde hata yapıyoruz.

  • Kefirinizin tadı ekşi oluyorsa mayalama sürenizi azaltabilirsiniz. İkinci bir neden ise eğer acı oluyorsa kefir mayanızı değiştirmenizi öneririz.

 • Merhaba, benim mayaladigim kefir surekli yogurt kivaminda oluyor. Sutumu mahalle sutcusunden gunluk ve yagli sut olarak aliyorum. Ayrica kefir mayam hic cogalmiyor. Aldigim sekilde kaliyor. Normal bir seymi bu? Tesekkurler.

 • Ben kefir mayalamaya yeni başladım. Daha önce çevremde kefir yapanlara da sorular yönelttim.Ancak kafamda soru işaretleri var. Öncelikle sizin yazınızda kavanoza önce kefir mayası, daha sonra süt eklenmesi gerektiği yazıyordu. Ancak be önce kavonoza süt koyup daha sonra içine mayaları atiyordum. Bi durum kıvamıni yada tadını etkiler mi? Açık süt aldigim için öncelikle sütü kaynatıp soğumaya bırakıyorum ve serçe parmagimla ısısını kontrol edip,parmağımi ısıracak isidaysa mayayi atiyordum.Oda sıcaklığında olmuyor bu aşamada. Bu durum kefirimle ilgili olumsuzluk yaratır mı? Mayalarken kavanozun kapağı yerine kagit havlu kapatmanın ne gibi bir faydası var? Buzdolabında muhafaza ettiğimiz maya tanelerini süt içinde mi, yoksa su içinde beklemek mi daha uygundur? Hangi saklama yönteminde daha uzun dayanır ve buzdolabının Soğutucu kısmında maksimum kaç gün dayanır? Ben 48 saat bekletmeme rağmen çok yoğun ve ekşi olmuyor. Sorularımı yanitlarsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba;

  Mayalamak üzere yeterli miktarda süte eklediğim kefir mayamı süzmeyi unuttum ve bu şekilde 5 gün kadar oda sıcaklığında beklemiş oldu. Kefir mayam ölmüş müdür veya yararlı bakterilerin sayı ve kalitesinde azalma olmuş mudur.

  Teşekkür ederim

 • Bir arkadaşımdan toz kefir mayası aldım (markette satışından) cam sürahi de bir kg sütle mayaladım kefir yoğurt gibi oldu lezzeti gayet güzel ancak içilecek kıvamda değil birde kaç gün sonra bozulur. Teşekkür ederim

  • Ergün Bey,

   kefirinizi mayaladıktan sonra 24 ila 48 saat içerisinde içilecek kıvama gelmesi gerekir. İçilecek kıvamda değil derken eğer çok koyu olduysa 15 - 20 saat kadar mayalayın. Bozulma konusunda ise eğer buz dolabınızda muhafaza ederseniz bir hafta içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir haftayı geçerse daha ekşi bir kefir olacaktır çünkü kefir durduğu yerde de mayalanmaya devam ediyor.

 • Merhaba,
  Gizem hanımın 8 Aralıkta yaptığı yoruma katılıyorum ve aynı soruların cevabını bende merak ediyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ben de 3-4 aydır evde sütçüden aldığım sütle kefir yapıyorum ve şu aralar tam olmuyor kefir kıvamı ve tadı. Gizem hanımın sorduğu sorular benim de merak ettiğim sorular. Şimdiden teşekkürler.